Forum Gospodarka Przestrzenna Gr.8 AE Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Wyklad 17.12.2008

 
Odpowiedz do tematu    Forum Gospodarka Przestrzenna Gr.8 AE Strona Główna » Przedsiębiorczośc Lokalna Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Wyklad 17.12.2008
Autor Wiadomość
Gość






Post Wyklad 17.12.2008
Przedsiebiorczosc lokalna, wyklad 17.12.2008
F. Perroux „ Wzrost nie uwidacznia się wszedzie jednoczesnie, przejawia się on ze zmienna intensywnością w postaci punktow lub biegunow wzrostow, rozchodzi się roznymi kanalami i ze zmniennymi skutkami koncowymi dla calosci gospodarki”.

Cwiartka A- brak integracji- brak terytorializacji
Jest to przypadek systemow, w którym przedsiebiorstwa dzialaja w sposób niezalezny, tj. nie „dziergajac”miedzy soba wiezi w regionie. Nie ma relacji miedzy firmami. Chodzi tu zwykle o filie wielkich przedsiebiorstw fordowskich zlokalizowane w regionie i wpisane w hierarchie względem regionu zewnetrzna lub tez o zbior malych, izolowanych względem siebie przedsiebiorstw. Ten typ organizacji nie sprzyja rozwojowi endogenicznemu, gdyz nie inicjuje procesu zbiorowego uczenia się w regionie ani tez rozwoju specyficznych dla terytorium zasobow. Terytorium stanowi jedynie „support” aktywnosci, spelniajac wylczanie pasywna role

Cwiartka B- wystepowanie integracji- brak terytorializacji
W przypadku tym, wielkie przedsiebiorstwo polozone w regionie, koncentruje rozne, podstawowe dla swej aktywnosci funkcje, lancucha wartosci dodanej nie utrzymujac istotniejszych relacjiz z innymi aktorami dzialajacymi w regionie. Wszystko wytwarzane jest w ramach przedsiebiorstwa: od koncepcji poczatkowej po conditionnement. Wszystkie funkcje sa zinternalizowanie i nie wystepuje komplementarnosc z innymi aktorami. Przedsiebiorstwo takie dominuje nad terytorium i regionem. Wywiera na region pewna forme wladzy, ksztaltujac go zgodnie z wymaganiami realizowanych przez siebie projektow, w razie potrzeby eliminujac konkurentow i samemu rozwijajac dzialalnosci dla siebie uzyteczne( osrodki ksztalceniowe, spedzania wolnego czasu…). Zwykle chodzi tu o przedsiebiorstwa introverties lub paternalistyczne. Chociaz przedsiebiorstwa takie mogą być zwiazane z regionem( często z powodow historycznych) niewykluczona jest ich delokacja czy tez zanik w sytuacji, w ktorej region przestaje oferowac wystarczajace korzysci lub tez skutkiem zlego zarzadzania. Ten typ systemow produkcyjnych nie jest korzystny dla endogenicznego rozwoju regionu, gdyz ten w nadmiernym stopniu zwiazany jest z losem pojedynczego przedsiebiorstwa.

Cwiartka C- wystepowanie integracji- wystepowanie terytorializacji
Chozi tu o system produkcyjny, w którym wystepuje dzialajace przedsiebiorstwo panujace nad calym lancuchem wartosci dodanej, trzymujace jednak relacje z innymi aktorami w regionie. Poprzez eksternalizacje niektórych ze swych dzialalnosci przedsiebiorstwo także pobudza wspolzaleznosci i manifestuje zakotwiczenie w terytorium. Efekty tego typu organizacji w kategoriach rozwoju endogenicznego uzaleznonios sa silnie od charakteru relacji wiazacych przedsiebiorstwo i jego partnerow, innymi slowy- od wystepowania wzglednie braku efektu srodowiskowego. Wystepowanie tego efektu oznacza, iż przedsiebiorstwo i jego partnerzy kooperuja i generuja komplementarnosc( wymiana wiedzy, know-how technologii). Partnerzy wielkiego przedsiebiorstwa nie sa tylko oden uzaleznieni, ale i kooperuja miedzy soba. Uczestniczac w relacjach wymiany z innymi aktorami wielkie przedsiebiorstwo manifestuj swa wiez z terytorium. Wraz z innymi partnerami tworzy ono siec wspolzaleznosci podlegajace regulom czy tez kodom stworzonym przez srodowisko. Z racji terytorialnego zakotwiczenia tworzachych go przedsiebiorstw, system ten umozliwia procesy rozwoju endogenicznego.

Cwiartka D- brak integracji- wystepowanie terytorializacji
Przypadek ten odnosi się do terytorialnych systemow produkcyjnych zlozonych z malych, niezaleznych i wyspecjalizowanych przedsiebiorstw, nalezacych do sciezki( lub czesci sciezki) produkcyjnej, utrzymujacych miedzy soba rozliczne relacje. W systemie takim interakcje miedzy roznymi aktorami stanowia regule. Nie istnieje aktor, dominjacy, integrujacy rozne stadia lancucha wartosci dodanej.To mechanizmy konkurencji- kooperacji miedzy komplementarnymi aktorami zapewniaja spojnosc calosci, a czynnikiem organizujacym system jest srodowisko. Zrodlem sily tego typu systemu jest komplementarnosc miedzy przedsiebiorstwami. Jego rozwoj może zostac jednak zaklocony, skutkiem luk w lancuchu wartosci dodanej ( brak relacji z rynkiem, luki w sferze dzialalnosci badawczej…)Ten typ terytorialnego systemu produkcyjnego cechuje się zatem relatywna autonomia dysponujac tym niemniej endogenicznymi zdolnosciami produkcyjnymi.
Śro 13:18, 24 Gru 2008
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum Gospodarka Przestrzenna Gr.8 AE Strona Główna » Przedsiębiorczośc Lokalna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin